Forum Ezoteryczne BytZbiorowy
Witaj,

Informujemy, że to forum nie będzie już rozwijane, zapraszamy wszystkich do rejestrowania się i budowania z nami nowego forum na www.bytzbiorowy.pl

Zapraszamy

Forum Ezoteryczne BytZbiorowy


Strefa przyjazna dla wszystkich
 
IndeksFAQSzukajRejestracjaZaloguj
Zapraszamy wszystkich do tworzenia forum w nowej lokalizacji. www.bytzbiorowy.pl

Share | 
 

 Polscy archeolodzy odkrywają tajemnice starożytnego miasta Majów

Go down 
AutorWiadomość
Admin
Administrator


Female

Liczba postów : 5583
Na forum od : 15/05/2010

PisanieTemat: Polscy archeolodzy odkrywają tajemnice starożytnego miasta Majów   Wto 21 Wrz 2010, 14:09(fot. Robert Słaboński / Projekt Archeologiczny Nakum)

Kamienna stela z wizerunkiem bogato odzianego władcy z końca okresu preklasycznego (ok. I-III w. n.e.) oraz fryz, ukazujący bóstwa znane ze świętej księgi Majów "Popol Vuh" - to najważniejsze odkrycia polskich archeologów w starożytnym mieście Majów - Nakum.

Tegoroczne wyniki wykopalisk pracujących pod kierunkiem dr. Jarosława Źrałki i Wiesława Koszkula z Instytutu Archeologii UJ dowodzą, że Nakum było pod koniec okresu preklasycznego jednym z najistotniejszych i najbardziej liczących się politycznie ośrodków w rejonie północno-wschodniej Gwatemali.

Krakowscy archeolodzy badają starożytne miasto Majów - Nakum położone w departamencie Peten, w północnej Gwatemali, od 2006 roku. Mogą się pochwalić wieloma spektakularnymi odkryciami, które rzucają nowe światło na historię cywilizacji Majów.

"Dokończyliśmy odsłanianie gigantycznego stiukowego fryzu, na który natknęliśmy się przypadkiem w zeszłym roku. Fryz wyobraża dwóch lokalnych władców lub bóstwa - tzw. bracia bliźniacy, znane ze słynnego dzieła +Popol Vuh+. Według mitów, bohaterowie ci odpowiedzialni byli za pokonanie panów śmierci" - wyjaśnia Koszkul.

Fryz zdobił niegdyś zewnętrzną ścianę niewielkiej budowli, która dziś jest ukryta we wnętrzu jednej z piramid - Majowie rozbudowywali starsze budowle i zmieniali ich funkcje. Przedstawienie miało w momencie swojej świetności ok. 4 m wysokości, jednak w trakcie przebudowy górna część została zniszczona. Dolne partie przykryto posadzką, dzięki czemu zachowała się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie.

Na południowej fasadzie tej samej budowli, w okolicach schodów prowadzących na jej szczyt, archeolodzy znaleźli całą grupę świetnie zachowanych naczyń datowanych na ostatni okres funkcjonowania miasta, czyli schyłkowy okres klasyczny (IX-X w. n.e.).

"To wtedy Nakum przeżywało rozkwit, a inne sąsiednie miasta Majów znajdowały się w stanie kryzysu i upadku. Wśród odkrytych naczyń jest ceramika, która została najprawdopodobniej importowana z północnej części Jukatanu, a także, szczególnie typowe dla tego okresu naczynia typu Naranja Fina, które były importowane z dolnego biegu rzeki Usumacinty w granicach dzisiejszego Meksyku" - mówi dr Źrałka.

Odkrycie tego rodzaju ceramiki potwierdza, że w schyłkowym okresie klasycznym Nakum było jednym z najważniejszych ośrodków w regionie. Jego mieszkańcy utrzymywali intensywne kontakty handlowe z różnymi, nawet odległymi ośrodkami.

Archeolodzy przeprowadzali prace badawcze również w rejonie tzw. Piramidy 99.

"Konstrukcja ta znajduje się na północnym krańcu stanowiska i już od samego początku intrygowała nas jej funkcja i datowanie. Wygląda jak szeroka, przysadzista platforma bez żadnych widocznych śladów po budowlach na szczycie" - wyjaśnia dr Źrałka.

Jednak polskie wykopaliska z lat 2006-2008 dowiodły, że na szczycie istniały 3 budynki skonstruowane w schyłkowym okresie klasycznym (IX-X w.), pełniące zapewne funkcje mieszkalne.

"Wykopaliśmy głęboki szyb od czubka piramidy do jej podstawy. W ten sposób uzyskaliśmy informacje, że we wnętrzu tej ogromnej masy budowlanej kryje się starsza preklasyczna konstrukcja mająca ok. 2 tys.lat. Tunelem dotarliśmy do jej tylnego muru oraz wnętrza. Okazuje się, że miała ok. 5,5 m długości" - opowiada archeolog.

Naukowcy dokonali również przypadkowego odkrycia w północnej części miasta. Zaintrygował ich tajemniczy kamień wystający z poziomu gruntu w rejonie tzw. Północnego Placu. W trakcie wykopalisk okazało się, że jego dolna część jest pokryta reliefem, przedstawiającym kroczącą postać w bogatym stroju. Stylistycznie zabytek ten pochodzi z końca okresu preklasycznego (ok. I-III w. n.e.), co oznaczałoby, że jest to najstarsza stela w samym Nakum i jeden z najwcześniejszych zabytków płaskorzeźbionych w tym regionie.

Tegoroczne badania w Nakum były finansowane przez Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. oraz Uniwersytet Jagielloński i Fundację Bratniak. (PAP)

WWW.odkrywcy.pl
Powrót do góry Go down
 
Polscy archeolodzy odkrywają tajemnice starożytnego miasta Majów
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Forum Ezoteryczne BytZbiorowy :: Świadome życie :: Świadome życie :: Tajemnice cywilizacji i globalna manipulacja-
Skocz do: