Forum Ezoteryczne BytZbiorowy
Witaj,

Informujemy, że to forum nie będzie już rozwijane, zapraszamy wszystkich do rejestrowania się i budowania z nami nowego forum na www.bytzbiorowy.pl

Zapraszamy

Forum Ezoteryczne BytZbiorowy


Strefa przyjazna dla wszystkich
 
IndeksFAQSzukajRejestracjaZaloguj
Zapraszamy wszystkich do tworzenia forum w nowej lokalizacji. www.bytzbiorowy.pl

Share | 
 

 Sprawdź, ile czasu zostało Ci na dziecko

Go down 
AutorWiadomość
Admin
Administrator


Female

Liczba postów : 5583
Na forum od : 15/05/2010

PisanieTemat: Sprawdź, ile czasu zostało Ci na dziecko   Nie 31 Paź 2010, 22:12

www.odkrywcy.pl

W obecnych czasach priorytetem dla młodych kobiet jest kariera zawodowa, a myśl o posiadaniu dziecka jest okładana „na później”. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, ile czasu ma jeszcze na to ich organizm. Opracowany przez naukowców test genetyczny może im w tym pomóc.

Większość kobiet uważa, że menopauza, czyli naturalne zatrzymanie cyklu menstruacyjnego, następuje po 50. roku życia. Zdrowe dzieci rodzi także wiele kobiet pod 40-tkę. Dla 25-latki to szmat czasu, więc nie ma powodu niepokoić się o tykający zegar biologiczny. Jednak w rzeczywistości zegar ten jest u każdej kobiety zaprogramowany inaczej. Komórki jajowe kobiety powstają jeszcze w życiu płodowym, dojrzewają w jajnikach i czekają tam na swoją kolej. W comiesięcznym cyklu uwalniane jest jedno, czasem dwa z nich, z nadzieją, że może dojść do zapłodnienia. „Niewykorzystane” jajeczko obumiera, a cykl zatacza kolejny krąg.

Rzadko kiedy młode kobiety zastanawiają się ile rzeczywiście zostało im czasu na zajście w ciążę. Dotychczas nikt nie był w stanie tego przewidzieć. Okazuje się jednak, że okres zdolności do zapłodnienia jest uwarunkowany genetycznie. U niektórych kobiet, na pozór zdrowych i miesiączkujących regularnie, może nastąpić przedwczesna menopauza, odbierająca im szanse na powicie dziecka. Problem ten dotyka 1 na 20 kobiet w Wielkiej Brytanii. Ponadto skuteczność zapłodnienia również maleje z wiekiem i nawet 10 lat przez właściwą menopauzą kobieta może mieć trudności z zajściem w ciążę.

Test opracowany przez naukowców pod kierunkiem Dr Ann Murray z University of Exeter Peninsula Medical School, sprawdzający obecność 4 genów ryzyka przedwczesnej menopauzy, ma być ogólnodostępny w ciągu najbliższych 10 lat. Leżąc na tej samej aptecznej półce co testy ciążowe i owulacyjne, ma wspomóc kobiety w planowaniu macierzyństwa. Dzięki niemu wiele 20-30 latek może dowiedzieć się o swoim genetycznym obciążeniu, dającym im zaledwie kilka lat na poczęcie dziecka. Świadomość ta może bardzo mocno wpłynąć na ich życiowe decyzje.

"Mamy już w tej chwili sposób na ocenę jak płodna jest kobieta i kiedy skończy się jej płodność, czyli czy powinna się spieszyć z zajściem w ciążę i kiedy może spodziewać się menopauzy. To wszystko jesteśmy w stanie określić na podstawie jednego badania krwi wykonanego w dowolnym dniu cyklu. AMH – Antymullerian hormone - bardzo praktyczne badanie." mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, kierowniki Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.

Hormonu AMH (Anti-Müller Hormone) jest wydzielany przez jajniki, a poziom jego stężenia informuje o ilości małych pęcherzyków w jajnikach. Niska liczba tych pęcherzyków świadczy o nadchodzącej menopauzie. Jest to jednak "ostatni dzwonek", wyniki badań AMH informują o maksymalnie 2-3 latach do zatrzymania cyklu. Nowy test pozwala na przewidzenie momentu menopauzy z dokładnością do co najmniej 5 lat i zwiększenie szans zajścia w ciążę kobiet z grupy ryzyka przedwczesnej menopauzy o 5%.

Co jeśli młoda kobieta dowie się, że ma powiedzmy 3 lata na zajście w ciążę, a z różnych przyczyn nie może natychmiast starać się począć dziecka, czy jest skazana na bezdzietność? Otóż nie, współczesna medycyna podaje różne możliwości.

"Od dwóch lat mamy bardzo efektywną metodę mrożenia tkanki jajnikowej. Kobiety, którym trzeba usunąć jajniki np. z powodu leczenia onkologicznego, mogą zamrozić ich tkankę, a potem przeszczepiać ją sobie i zachować płodność do pięćdziesiątki. Ta metoda omija w ogóle zapłodnienie pozaustrojowe, bo dzięki niej można zajść w ciążę naturalnie. Jeśli kobieta ma 25 lat i z różnych powodów chce lub musi odłożyć macierzyństwo na później, to może zamrozić jeden jajnik a następnie wszczepić, i wytwarzane w nim komórki będą takiej jakości, jak u osoby 25-letniej." tłumaczy prof. Łukaszuk.

Przedwczesna menopauza powiązana jest również z ryzykiem wystąpienia poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego czy osteoporozy. Aby zwiększyć dokładność testu genetycznego, prowadzona jest dalsza analiza genów czynników ryzyka przedwczesnej menopauzy i stopnia płodności. Obiecujące wyniki badań naukowców z Exeter opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Human Molecular Genetics”
Powrót do góry Go down
 
Sprawdź, ile czasu zostało Ci na dziecko
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Forum Ezoteryczne BytZbiorowy :: Świadome życie :: Świadome życie :: Zdrowe życie bliżej natury, kamienie i amulety-
Skocz do: