Forum Ezoteryczne BytZbiorowy
Witaj,

Informujemy, że to forum nie będzie już rozwijane, zapraszamy wszystkich do rejestrowania się i budowania z nami nowego forum na www.bytzbiorowy.pl

Zapraszamy

Forum Ezoteryczne BytZbiorowy


Strefa przyjazna dla wszystkich
 
IndeksFAQSzukajRejestracjaZaloguj
Zapraszamy wszystkich do tworzenia forum w nowej lokalizacji. www.bytzbiorowy.pl

Share | 
 

 Vipassana - osobowość 2

Go down 
AutorWiadomość
Admin
Administrator


Female

Liczba postów : 5583
Na forum od : 15/05/2010

PisanieTemat: Vipassana - osobowość 2   Pią 21 Maj 2010, 15:05

NIEZALEŻNY POMOCNIK

Swój błędny obraz rzeczywistości ten typ osobowości uzys kuje patrząc przez pryzmat wolności/niezależności. Jak na ironię, charakteryzuje go właśnie duża zależność od innych oraz troska o to, jak jest przez nich widziany i oceniany. Potrzebuje uznania i przyjaźni, co zwykle usiłuje zdobyć starając się być pomocnym i atrakcyjnym. Chociaż czasem udaje mu się kogoś od siebie uzależnić (dzięki czemu podtrzymuje iluzję władzy i niezależności), w istocie sam jest bardzo zależny czerpiąc z otoczenia poczucie swej wartości.

Dwójki są często wspaniałymi opiekunami, terapeutami i kompanami; troskliwymi pocieszycielami i dobrymi słu chaczami. Łatwo nawiązują indywidualne kontakty i stają na głowie, by zaspokoić potrzeby i oczekiwania innych.

Doskonale umieją przystosować się do otoczenia. Potra fią różnie się ubierać i zachowywać, w zależności od okazji i środowiska, w jakim się znajdują. Większość z nich to wspaniali kompani - pełne życia i entuzjazmu „dusze towarzystwa". Wielu ludzi uważa je za żyjących świętych i chętnie im się zwierza.

Ceną za ten dar często bywa wyzbycie się albo stłumienie własnych potrzeb. Pomocnicy mogą czuć się urażeni, uwa żając się za wykorzystywanych i niedocenianych. By po twierdzić swą niezależność, mogą buntować się przeciwko tym, od których zależą najbardziej i eksplodować gniewem. Często zapadają na zdrowiu w wyniku przemęczenia obo wiązkami, jakie na siebie przyjęli, lub też (często nieświa domie), by móc przestać troszczyć się o innych i samemu zdobyć trochę uwagi.

Osobowości te są dumne; uważają się za pomocników, samych nie potrzebujących pomocy. Każdy przejaw naj bardziej konstruktywnej krytyki traktują jako obrazę albo atak na swą osobę, ponieważ ich poczucie własnej wartości pochodzi z zewnątrz i jest bardzo kruche. Potrzebują bezpieczeństwa, ale stronią od bliskiej zażyłości i zaan gażowania emocjonalnego, gdyż zagraża to ich poczuciu niezależności.

W medytacji Pomocnicy mają kłopoty ze swą dumą i przeświadczeniem o niezależności. Często myślą: „Mogę to zrobić sam, po swojemu"; „Nie potrzebuję pomocy, to ja pomagam innym"; „Nikt mi nie musi mówić, co mam robić; sam dam sobie radę; sam wiem".

By uwolnić się z tej pułapki, muszą przede wszystkim przyznać się do zależności od innych oraz do swej potrzeby uznania i bezpieczeństwa. Mają z tym niemałe trudności wynikające z ich dumy i przywiązania do własnego obrazu siebie. Jeśli uda im się zrobić ten pierwszy krok, będą mogli rozpocząć poszukiwania pawdziwej niezależności wew nątrz siebie. Sami zaczną widzieć siebie jako jednostki niepowtarzalne i wyjątkowe, nie będą potrzebować zapew nień o tym plynących z ust innych ludzi. Nauczą się dawać, niczego w zamian nie oczekując.

Niezależni Pomocnicy to m.in.: Matka Teresa, Cher, Marilyn Monroe i Leo Buscaglia.

Autor - James Andy
Powrót do góry Go down
 
Vipassana - osobowość 2
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Forum Ezoteryczne BytZbiorowy :: Medytacje :: Medytacje :: Vipassana-
Skocz do: